Spasitelj

7.3 /10
Savior ( Originalni naslov ) Drama, Ratni 1 h 39 min 1998
Ovo je najuticajniji antiratni film ikada napravljen. Režiser Predrag Antonijević i američki producent i oskarovac Oliver Stoun su nam pokazali prave užase rata. Radnja filma počinje u Parizu, 1987. godine, kada Džošua Rouz u islamskom bombaškom napadu ostaje bez supruge i deteta. Kako bi osvetio svoju porodicu, ulazi u džamiju i ubija sve vernike koji su se tamo zatekli. Pošto je počinio masovno ubistvo, beži i pridružuje se francuskoj Legiji stranaca. Džošua 1993. godine pod imenom Gaj ratuje u Bosni i Hercegovini na strani Srba. Ni prema kome nema milosti ni sažaljenja... međutim, užasi rata, mlada devojka i stradanje civila bude humanost u njemu... Ovo je film u kom je Nataša Ninković po mnogima odigrala jednu od svojih najtežih i najboljih životnih uloga, koju je hvalio i Holivud. Pored nje u filmu glume briljantni Sergej Trifunović, Nebojša Glogovac i Denis Kvejd. ”Spasitelj" je surovo iskren ratni film koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim i koji ne žmuri pred činjenicom da se mržnja i predrasude često predstavljaju kao patriotizam.
Dostupne zemlje
Sve zemlje
Glasovni jezik
Srpski
Titlovi
-
Glumci
Nastassja Kinski, Pascal Rollin, Catlin Foster, Dennis Quaid, Stellan Skarsgård, John Maclaren, Irfan Mensur, Sergej Trifunovic, Kosta Andrejevic, Ljiljana Krstic, Sanja Zogovic, Veljko Otasevic, pregledaj kompletnu filmsku ekipu
Režija
Predrag Antonijevic
Scenario
Robert Orr
Produkcijska kuća
Komuna, Initial Entertainment Group (IEG)
Spasitelj - 1Spasitelj - 2Spasitelj - 3Spasitelj - 4Spasitelj - 5Spasitelj - 6Spasitelj - 7Spasitelj - 8Spasitelj - 9Spasitelj - 10Spasitelj - 11Spasitelj - 12Spasitelj - 13Spasitelj - 14Spasitelj - 15Spasitelj - 16Spasitelj - 17Spasitelj - 18Spasitelj - 19

Glumci

Nastassja Kinski - Maria Rose
Pascal Rollin - Paris Priest
Catlin Foster - Christian
Dennis Quaid - Joshua Rose / Guy
Stellan Skarsgård - Peter Dominic
John Maclaren - Colonel
Irfan Mensur - Drill Sergeant
Sergej Trifunovic - Goran
Kosta Andrejevic - Boy on Bridge / Dead Boy in River
Ljiljana Krstic - Old Lady
Sanja Zogovic - Girl On Bridge
Veljko Otasevic - Orthodox Priest
Marina Bukvicki - Muslim Girl
Dusan Perkovic - Uncle Ratko
Natasa Ninkovic - Vera
Dajana Radevic - Baby
Sanja Borodenko - Baby
Aleksandra Borodenko - Baby
Darka Toskovic - Baby
Ljiljana Blagojevic - Vera's Mother
Miodrag 'Miki' Krstovic - Vera's Father
Nebojsa Glogovac - Vera's Brother
Dusan Janicijevic - Old Man
Renata Ulmanski - Old Woman
Svetozar Cvetkovic - Croat Officer
Josif Tatic - Chief Executioner
Cedomir Dragovic - Driver
Vesna Trivalic - Woman on Bus
Raed Abbas - Prisoner
Predrag Antonijevic - Guy with gun on bus to Split
Robert Apisa - Colonel
Beau Holden - Father on Dock

Režija

Predrag Antonijevic

Scenario

Robert Orr

Producenti

Joseph Bruggeman - co-producer
Cindy Cowan - executive producer
Naomi Despres - co-producer
Molly M. Mayeux - associate producer
Mirjana Mijojlic - line producer
Scott Moore - associate producer
Biljana Prvanovic - location producer
Oliver Stone - producer
Janet Yang - producer

Muzičari

David Robbins

Montaža

Ian Crafford
Gabriella Cristiani

Kinematografi

Ian Wilson

Dizajn

Vladislav Lasic
Zoe Sakellaropoulo

Asistent direktora

Radivoje Andric - second assistant director
Zoran Andric - first assistant director
Charles-André Bertrand - third assistant director: Montreal
Maja Gardinovacki - first assistant director
Predrag Karlo Kalezic - third assistant director
Darren Kotania - second assistant director: Montreal
Ivana Stevens - second unit director
Michael A. Williams - first assistant director: Montreal

Muzika

David Campbell - music arranger / orchestrator
Gary Chester - music mixer / music recordist
Vasic Dobrosav - musician: violin
Bora Dugic - musician: flute
George Grujic - musician: flute
Darko Karajic - musician: oud and saz
Kornelije Kovac - music consultant
Biljana Krstic - consultant: folk music
Mikica Markovic - musician: clarinet
Belgrade Symphonic Orchestra - music played by
David Robbins - music arranger / orchestrator
Gil Robbins - conductor / music arranger: choral arrangements
Bettie Ross - supervising music copyist
Ruza Rudic - consultant: folk music
Lee Scott - music editor
Nikolic Veljko - musician: percussion

Sektor za montažu

Ian Crafford
Gabriella Cristiani

Direktor proizvodnje

Vladislav Lasic
Zoe Sakellaropoulo

Fotografija

Zeljko Antovic - set dresser
Stavros Evangelou - assistant set decorator: Montreal
Dominique Gosselin - assistant set decorator: Montreal
Milorad Kalanj - property buyer
Étienne Lapointe-Proulx - property master: Montreal
Diane Legris - property buyer: Montreal
Mladen Lisavac - construction coordinator
Dejan Markovic - assistant property master
Radovan Markovic - property master
Ljubomir Mrsovic - carpenter
Ivan Pajkic - storyboard artist
Ivan Pejkic - storyboard artist
Zoran Petrovic - property buyer

Zvuk

Gregg Barbanell - foley artist
Michael Broomberg - foley artist
Mark Choi - sound effects editor
Patricia Conaway Lamberti - sound assistant
Martin Desmarais - boom operator: Montreal
Brian Dixon - second sound engineer: Los Angeles
William Fiege - sound mixer
Marc Fishman - adr editor / dialogue editor
Eric Flickinger - stage assistant
James Gardner - sound assistant
Goran Glavonjic - sound technical assistant
Daniel S. Irwin - adr editor / dialogue editor
Marton Jankov-Tomica - boom operator
J. Stanley Johnston - re-recording mixer
William B. Johnston - technical supervision: sound
Gerry Lentz - re-recording mixer
Kimaree Long - adr editor / dialogue editor
Julie Lucas - first assistant sound editor
Jennifer L. Mann - sound effects editor
Dejan Markovic - sound assistant
Dejan Pekovic - boom operator
Djordje Petrovic - sound technician
Scott Sanders - sound effects editor
Jackson Schwartz - foley mixer
Philippe Scultety - sound mixer: Montreal
Zachary Stanke - additional audio technician
Aleksandra Stojanovic - second sound engineer: Belgrade
Nenad Vukadinovic - sound mixer: second unit
Kim Waugh - additional audio technician
Drew Webster - adr recordist / foley recordist
Richard Weingart - adr mixer
Scott Wolf - supervising sound editor

Specijalni efekti

Louis Craig - special effects supervisor
Kemal Maracic - special effects assistant
Eric-André Paquin - special effects technician
Eric Thivierge - special effects makeup
Petar Zivkovic - special effects

Direktor seta

Anne Galéa
Ljubomir Mrsovic
Jovan Radomirovic
Joëlle Turenne

Šminka

Stojanka Andjelkovic - assistant makeup artist
Giancarlo Del Brocco - makeup designer
Nicole Lapierre - key makeup artist: Montreal
Tanja Radunovic - assistant makeup artist
Benjamin Robin - key hair stylist: Montreal
Marinela Spasenovic - assistant makeup artist
Mirjana Stevovic - assistant makeup artist
Martina Subic-Dodocic - makeup artist

Kostimografija

Boris Caksiran
Ginette Magny

Kamera

Sasa Antic - electrician
Sead Bihorac - key grip
François Daignault - Steadicam operator: Montreal
Ljuba Despotovic - grip
Stasa Dodocic - video operator
Michael Green - focus puller 'a' camera
Emeric Grunebaum - key grip: Montreal
Aleksandar Ivancevic - focus puller: second unit
Goran Jevic - electrician
Walter Klymkiw - gaffer: Montreal
Slavisa Latincic - grip
Milovan Miletic - generator operator
Jackie Oudney - camera loader
Knut K. Pedersen - steadicam operator
Petar Popovic - still photographer
Milan Rabrenovic - generator operator
Dragan Sapic - gaffer
Aleksandar Simic - electrician
Cedomir Subotic - grip
Radoslav Vladic - director of photography: second unit
Brahms Yaiche - best boy: Montreal
Dragan Zivotic - electrician

Kostimografija

Jelena Borovinic - assistant costume designer
Suzanne Canuel - key dresser: Montreal
Miroslav Milos - wardrobe
Mirjana Milovanovic - wardrobe
Nada Nikolic - wardrobe
Jelisaveta Pavicevic - wardrobe
Dragan Zlaticanin - wardrobe

Kaskaderi

Alain Benabdallah - stunts
Momcilo Jovanovic - stunts
David McKeown - stunt coordinator: Montreal crew
Miomir Radevic-Pigi - stunts
Milutin Savic-Dzimi - stunts

Lokalni menadžment

François Garcia - location manager: Montreal
François LeClerc - unit location manager: Montreal
Biljana Prvanovic - location manager

Transport

Caslav Kovacevic - transportation coordinator
Daniel Matthews - transportation coordinator: Montreal

Dodatna ekipa

Marie Beaulieu - script supervisor: Montreal
Daniel Boudreau - production assistant: Montreal
Luc Bouthillier - production assistant
Branislava Denda - assistant production accountant
Paul Dupont - safety coordinator: second unit
Ira Friedlander - production accountant
Beau Holden - assistant: Dennis Quaid
Hayley H. Hsu - assistant: Ms. Yang
Zlata Kalic - production coordinator
Ljiljana Kovacevic - production accountant
Jon Kuyper - production executive
Tijana Markovic - production secretary
Douglas W. McHenry - post-production accountant
Biljana Mirkovic - script supervisor
Panos Partheniou - accountant: Montreal
Dragoljub Prvanovic - set production assistant
Gala Radovic - assistant production coordinator
Jelica Rosandic - production accountant
Dragan Rásin - helicopter pilot
Yanie Salvas - production coordinator: Montreal
Darija Stefanovic - production secretary
Jill Wakeman - production coordinator: Los Angeles
Todd Zeller - unit publicist